K inspiraci pro doma i do firem přinášíme několik specialitek - příkladů ze specifických úspěšných nasazení parních čističů a parních vysavačů.
Čerpáme z poučení od Vás - zákazníků.
Restaurátorské práce, čištění fasád a kamene
Ruční mytí aut
Nápojové automaty a džusovače
Vypínání oděvů a látek
Vzduchotechnika a chladicí technika
Čištění koberců a čalounění
K našim věrným zákazníkům patří umělečtí restaurátoři i firmy, provádějící stavební rekonstrukce památkových a jinak citlivých objektů. Předávají si doporučení a tak se k nám vracejí především pro přístroj Diavolo, který je nejen dostatečně výkonný, ale také snadno přenosný a dobře se s ním manipuluje i na lešení. Používá se pouze parní tryska, případně s podporou plastového nebo žíněného kartáčku. Viděli jsme úžasné výsledky na fasádě zámku, pískovcový kúr v kostele zbavený letité černoty, detailně a ohleduplně pročištěné reliéfy sochařských děl.
Zajímavým příkladem nám přispěl zákazník, který potřeboval odkrýt a vyčistit interiérovou reliéfovou výzdobu zanesenou a zahlazenou nánosem omítek. Násilné drhnutí by poškodilo reliéfy, nastoupila proto pára. 5barový parní čistič se ukázal jako příliš slabý, 7barový byl velice úspěšný!
Zákazník, poptávající parní čistič pro firmu na ruční mytí automobilů, přišel se zkušenostmi z Anglie, kde se parní čističe pro tyto účely využívají zcela běžně: někdy se použije samotná pára, častěji se karosérie napřed postříká čisticím roztokem a namísto oplachu vodou pak následuje opět ostřik párou. Pára má oproti vodě silnější čisticí účinky, ale navíc má tento způsob oproti vodnímu oplachu dvě zásadní výhody, a to úsporu vody a naprosto minimální odpad! Nemusíte tedy řešit problém likvidace opadní vody!
Párou z trysky se dále očistí mechanické součásti. Pokud jde o čalounění v interiérech, v kombinaci s párou se použije i vysávání. Zde odkazujeme též na níže uvedený odstavec o čištění čalounění a koberců.
Od firmy, která se zabývá provozem a servisem nápojových automatů, pochází zkušenost s ambulantním čištěním lepkavých nánosů, tvořících se v džusovačích. Pára samozřejmě nesmí přijít do elektrické části, ovšem v mechanické části se tento způsob čištění zdá být nenahraditelný. Bez jakékoliv kontaminace chemií!
Další náš zákazník se specializuje na výšivky a potisk oděvů a reklamního textilu. Pomačkané látky jsou před dodáním odběrateli vyvěšeny a propařeny, čímž se vypnou a vyhladí. Postačí pouze proud páry, bez žehlení. O tom, že je tento způsob mnohem rychlejší, méně pracný a také ohleduplnější vůči látce ve srovnání s žehličkou, není pochyb!
Dodavatelská a servisní firma klimatizace a vzduchotechniky řešila problém čištění a oprav u zákazníků. Tato technická zařízení jsou velice komplikovaná a členitá: ventilátory, mřížky, kondenzátory. Všude se lepí prach, nejlépe mastný, čištěná místa jsou obvykle velmi špatně přístupná, navíc je údržba leckdy nutná bez demontáže, což vedle otázky přístupnosti přináší též nutnost nezatížit okolí odpadní vodou. Jako vhodné řešení se ukázalo použití parního čističe. Firma proto vyzkoušela několik různých přístrojů, některé byly malé a přenosné, ale nedostatečně výkonné, jiné byly příliš masivní a drahé. Nakonec zvítězil Diavolo WaterJet. Už samotný parní trysk uvolnil většinu nánosů na čištěném zařízení, přistříknutí malého množství vody do páry napomohlo k dokonalému "profouknutí" a oplachu.
Tento odstavec je určen nejen pro výše uvedené specialisty na ruční mytí automobilů. Na koberce i čalounění jsme vyzkoušeli propařování pouze samotnou párou a následné suché vysávání, dále také propírání "mycím setem" vysoce kvalitního vodního vysavače, ale oba tyto způsoby byly drtivě poraženy kombinací pára + vysávání + přidání čisticího roztoku. Propařování samotnou párou zanechalo látku poměrně suchou a oživilo ji, přesto se účinky hodí spíše na průběžnou údržbu, než na jednorázové důkladné vyčištění. Propírání vodním vysavačem je účinnější, ale látka dlouho schne a raději si nepředstavujeme, co se děje uvnitř promočeného čalounění nebo na spodku koberce, který není možno zvednout a dát vyvětrat. Pokud s párou spustíte odsávání současně, k čemuž je nutný parní vysavač, účinky propařování se zvýší, neboť párou uvolněné nečistoty nemají čas se před následným vysáváním znovu nalepit na vlákna. Ovšem největší "hukot" nastává s přistřikováním malého množství čisticího chemického roztoku do páry. Účinky jsou skvělé a jelikož je roztoku opravdu málo, látka se zdaleka nepromáčí, jako při propírání vodním vysavačem.
Zde je nutná technická odbočka. Systém přistřikování chemického roztoku (detergentu) do páry bývá řešen dvojím způsobem: buď se jedná o přistřikování dávkové, nebo průběžné. Při dávkovém čerpadlo nasaje určité množství roztoku a to pak jednorázově vystříkne s párou ven. Toto řešení je vhodné na pevné plochy, kde se vystříknutá chemie po ploše následně "rozmydlí". U systému průběžného přistřikování s nastavitelnou intenzitou navolíte množství přidávaného roztoku a ten je pak souvisle a průběžně vystřikován spolu s párou. Právě tento druhý způsob je pro čištění koberců a čalounění nejvhodnější.